جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان خوزستان(آزمایشی)

city
   
 
  • رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال

   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

   رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال

   رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال

   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران در همایش روز ملی صادرات در استان خوزستان عنوان کرد : با وجود تحریم ها و همچنین سیاست های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه ها، طی 8 ماهه نخست سال صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است.

   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران در همایش روز ملی صادرات در استان خوزستان عنوان کرد : با وجود تحریم ها و همچنین سیاست های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه ها، طی 8 ماهه نخست سال صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان خوزستان : دکتر نظری رییس این سازمان در بیست و دومین همایش روز ملی صادرات که در محل سالن اجتماعات سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان برگزار شد اظهار کرد: استان خوزستان با 7/4 میلیارد دلار صادرات از نظر ارزشی و 5/11 میلیون تن از نظر وزنی جزو استانهای برتر کشور محسوب می شود و سهم این استان از صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق 4/1 میلیارد دلار می باشد که این امر نشان می دهد این استان دارای پتانسیل ها و فرصت های خوبی در بخش صادرات است.

   دکتر نظری افزود: استان خوزستان استانی استراتژیک به جهت دسترسی به آبهای بین المللی و همچنین مرزهای زمینی است و در موقعیت ممتازی در زمینه صادرات کالاهای غیرنفتی قرار دارد.

   وی از کشور عراق به عنوان فرصتی برای توسعه صادرات کشورمان یاد کرد و گفت: امیدواریم سازمان توسعه تجارت و دیگر سازمان های مرتبط بر امر صادرات با سیاستگذاری های درست مشکلات را در استان و به خصوص در مرزهای صادراتی آن از جمله چزابه و شلمچه برطرف کند تا با تقویت این مرزها و تقویت زیرساخت ها دغدغه ی صادرکنندگان برطرف شود. دکتر نظری در ادامه تصریح کرد: انتظار داریم تصمیماتی که سطح ملی گرفته می شود به ایجاد وضعیت مطلوب و ایده آل در استان بینجامد و انتظار داریم به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان استان اعتبارات ملی در نظر گرفته شود تا فرصت های بیشتری برای توسعه صادرات استان فراهم شود. وی ادامه داد : در صورتی که این موانع مشکلات برداشته شود نفع صادرات آن نه تنها به استان بلکه برای کشور مفید خواهد بود.

   دکتر نظری ارزش گذاری کارگاه هایی که از طریق گمرک انجام می گیرد و اتخاذ سیاست های ثابت را از جمله عواملی عنوان کرد که به روند صادرات استان کمک خواهد کرد و وجود بخشنامه های مقطعی را معضلی برای صادرات دانست.

   مهندس مودودی رییس سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این همایش افزایش مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی در کشور را از جمله ساختار اهداف دشمنان عنوان کرد و گفت : سیاست های دشمنان ایران به گونه ای است که از بخش تولید و صنعت تا صادرات را هدف قرار داده و موانع در این بخش ها را افزایش و بخش صادرات را که به عنوان مهمترین زنجیره ای است در این فرایند مورد هدف قرار دهد یعنی از جایی که تولید صورت می گیرد تا حمل و نقل و موارد بانکی و غیره را تحت تاثیر قرار خواهد داد. وی افزود: دولت با ابلاغ بعضی بخشنامه هایی که به نفع خود صادرکننده است به دنبال ایجاد راه حل هایی برای این است که ارز به چرخه اقتصادی باز گردد. مهندس مودودی افزود: حدود 1180 تا 1300 قلم کالای ممنوعه در سطح کشور برای امر صادرات تعریف شده است که دلیل عمده این ممنوعیت ها حول این محور شکل می گیرد که ارز به چرخه اقتصادی کشور باز گردد.

   وی از رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال خبر داد و گفت : با وجود تحریم ها و همچنین سیاست های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه ها امسال طی 8 ماهه صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است.

   رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه رشد صادرات کشور رشدی شتابنده دارد خاطرنشان کرد : در مجموع صادرات به کشور عراق نیز طی این مدت 55 درصد رشد داشته است ولی می دانیم هنوز ظرفیتها به طور کامل در کشور شکل نگرفته است.

   مهندس مودودی بابیان اینکه طی 4 دهه بعد از انقلاب در ایران 10 هزار درصد رشد صادرات داشته ایم تصریح کرد: امروز سازمان توسعه تجارت 2 رویکرد مهم دارد اول اینکه باید توسعه ای فکر کنیم یعنی مگاپروژه های صادراتی را با وجود بخش خصوصی توسعه دهیم و رونق بخشیم و رویکرد دوم اینکه علاوه بر ظرفیت سازی فرایند نگری را نیز در سازمان توسعه تجارت دنبال کنیم.

   حضرت آیت اله موسوی جزایرای نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز نیز در این همایش اظهار کرد: ما اکنون با دشمنان وارد جنگ نرم و جنگ اقتصادی هستیم که می بایست با تمام توان و با اتحاد یکدیگر از این حیله و ترفند دشمن نیز رها شویم.

   حضرت آیت اله موسوی جزایری از کشور عراق به عنوان مزیتی برای توسعه صادرات و رونق اقتصادی استان یاد کرد و افزود: می بایست تمامی موانع و مشکلات صادرکنندگان در طی جلسه کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای برون رفت آنها ارائه و ریشه یابی شود.

   ایشان خاطرنشان نمودند : بالا رفتن نرخ ارز مزیتی را برای صادرکنندگان ایجاد خواهد نمود تا بتوانند چرخه اقتصادی را حفظ و از آن استفاده نمایند.

   استاندار خوزستان نیز در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های صادرکنندگان استان با توجه به محدودیت های موجود تصریح کرد: وجود مرزهای چزابه و شلمچه و وجود بنادری از جمله بندر امام (ره) ، خرمشهر و آبادان و همچنین وجود 8 گمرک، استان خوزستان را به عنوان یکی از مبادی خروجی در امر واردات و صادرات کالاهای غیرنفتی کشور پر رنگ نشان میدهد.

   دکتر شریعتی با اشاره به عمده مشکلات صادرکنندگان استان گفت: یکی از رنجهای صادرکنندگان این است که در زمینه صادرات، محور فعالیتهای کشور اساس و پایه رشد و توسعه کشور در سخن وجود دارد ولی در عمل نیست و این باعث شده که صادرکننده در مرزهای مختلف ، در زمینه های مختلف و در زمان های مختلف برای صادرات دچار مشکلات جدی شود.

   وی افزود: تصمیماتی که به فوریت گرفته می شود برنامه های یکساله و درازمدت را برای صادرکنندگان بر هم می زند و آسیبهای جدی را به امر صادرات وارد می کند.

   دکتر شریعتی گفت : نگرانی صادرکننده از کشورهای مقصد است ضمن اینکه رفع این دغدغه ها و کمتر کردن ریسک صادرات از وظایف و تضمین های که باید ایجاد گردد.

   وی بر لزوم اتحاد و همفکری دستگاههای اجرایی و سازمانهای مرتبط با امر صادرات تاکید نمود و افزود: رفع مشکل انتقال و توسعه آبادانی کشور درتوسعه صادرات ، احترام به تولیدکننده و تکریم صادرکننده خلاصه می شود نه اینکه به جای رفع مشکلات آنها را مورد تفقد و دلجویی قرار داد.

   گفتنی است: در پایان این همایش با اهداء لوح و تندیس، از صادرکنندگان برتر استان تقدیر گردید.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,920,522
تعداد بازدید امروز : 767
آخرین به روزرسانی : 20:17  1397/12/28